męczennicy polscy & Polska pod Krzyżem `2019

Pod koniec sierpnia 2019r. otrzymałem od fundacji >> Solo Dios Basta zlecenie opracowania graficznego wybranych, jedenastu polskich męczenników do projektu modlitewnego >> Polska pod Krzyżem. Początkowo akcja miała odbyć się wokół klasztoru Ojców Opatów na Świętym Krzyżu. W trakcie opracowywania piątego wizerunku, inicjatywę przeniesiono na lotnisko Kruszyn pod Włocławkiem. Grafiki wydrukowane na wielkich planszach, miały początkowo tworzyć aleję do ołtarza głównego. Dlatego wszystkie wizerunki męczenników miały być wykonane w dużej rozdzielczości. Dostępne wzorce i opracowania były bardzo słabej jakości. Ujednolicenie formy graficznej postaci żyjących w latach 1003-1993 było skomplikowane. Aby powstał tak szeroki w czasie cykl, musiałem stare ryciny „polepszać”, a współczesne zdjęcia „pogarszać”. Kilku wizerunków nie było dostępnych w ogóle. Często 30-35 letnich ludzi przedstawiano jako starców z brodami. Zatem studiowałem dokładnie biografie, opisy fizyczne oraz ubiory i akcesoria z epoki. Wszystkich męczenników musiałem „zbudować” od początku. Trzeba było także uszanować i zachować już istniejące w obiegu wizerunki, aby nadmiernymi zmianami nie rozpraszać wiernych podczas modlitwy. To była delikatna praca, z zaciągniętym hamulcem indywidualizmu, no i zlecenie prosto z Nieba! Ogólną koncepcją było przedstawienie męczenników w skali szarości, na tle biało-czerwonej flagi, nieregularnie zabarwionej krwią oraz z umieszczonym w narożniku motywem Polska pod Krzyżem. Gotowe portrety zostały wydrukowane w ogromnej ilości egzemplarzy, oprawione w estetyczne ramki  15x21cm i były pamiątką dla pielgrzymów na lotnisku Kruszyn. Są jeszcze do nabycia u organizatorów Polska pod Krzyżem. Konstrukcje z banerami zostały wyeksponowane po bokach sceny-ołtarza głównego, a wizerunek bł. ks. Jerzego Popiełuszki został podwieszony w centrum sceny, nad ołtarzem. Drugi zestaw wizerunków męczenników został zainstalowany bezpośrednio w ziemi, przy wejściu na lotnisko. Zobacz >> grafiki męczenników z opisem biograficznym.

Produkcja i montaż banerów dla Polska pod Krzyżem

Gdy grafiki były ukończone i zatwierdzone, trzeba było je wydrukować i opracować system montażu. Początkowo, na Świętym Krzyżu dwa komplety miały być zainstalowane w ziemi, tworząc aleję dojścia do ołtarza. Z uwagi na krótkotrwałą ekspozycję powstał pomysł, aby konstrukcje wykonać z drewna. po przeniesieniu uroczystości do Włocławka, zmieniono koncepcję na konstrukcje stalowe. Jeden komplet miał być wyeksponowany po bokach sceny-ołtarza, a drugi przy wejściu na lotnisko. Z uwagi na wszechobecne oświetlenie wieczorne, banery zostały wydrukowane na nieprześwitującym, powlekanym banerze typu block-out o gramaturze 600g. Banery były matowe, aby nie powstawały odbicia od reflektorów. Montaż banerów z konstrukcjami na lotnisku Kruszyn trwał dwa dni. Po zakończeniu akcji Polska pod Krzyżem, cała praca została przekazana archidiecezji włocławskiej.

Przeczytaj artykuły o przebiegu całej pracy: >> Kurier Wnet Wielkopolska, październik 2019.pdf  lub >> Przystań, październik 2019.pdf

© ®  To jest oficjalna strona pracowni Airbrush & Design – Karpiński. Wykorzystywanie bez zgody autora zamieszczonych tutaj, chronionych prawnie obrazów, grafik, ilustracji, zdjęć, tekstów lub dźwięków będzie przestępstwem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *