SOLO DIOS BASTA – POLSKA POD KRZYŻEM – GRAFIKA CYFROWA, DRUK I MONTAŻ

Meczennicy-Polscy-Polska-pod-Krzyzem

Projekty i obrazy męczenników w akcji Polska pod Krzyżem

Pod koniec sierpnia 2019r. otrzymałem od fundacji Solo Dios Basta zlecenie opracowania graficznego wybranych, jedenastu polskich męczenników do projektu modlitewnego Polska pod Krzyżem na lotnisku Kruszyn pod Włocławkiem. Grafiki wydrukowane na wielkich planszach, miały początkowo tworzyć aleję do ołtarza głównego. Dlatego wszystkie wizerunki męczenników miały być wykonane w dużej rozdzielczości. Ujednolicenie formy graficznej postaci żyjących w latach 1003-1993 było skomplikowane. Aby powstał tak szeroki w czasie cykl, musiałem stare ryciny „polepszać”, a współczesne zdjęcia „pogarszać”. Studiowałem biografie, opisy fizyczne oraz ubiory i akcesoria z epoki. To była delikatna praca, z zaciągniętym hamulcem indywidualizmu, no i zlecenie prosto z Nieba! Ogólną koncepcją było przedstawienie męczenników w skali szarości, na tle biało-czerwonej flagi, nieregularnie zabarwionej krwią oraz z umieszczonym w narożniku motywem akcji Polska pod Krzyżem. Te same grafiki, po pomniejszeniu, zostały wydrukowane w ogromnej ilości egzemplarzy i oprawione w ramki  15x21cm były pamiątką dla pielgrzymów. Są jeszcze do nabycia u organizatorów. Konstrukcje z banerami zostały wyeksponowane po bokach sceny-ołtarza głównego, a wizerunek bł. ks. Jerzego Popiełuszki został podwieszony w centrum sceny, nad ołtarzem. Drugi zestaw wizerunków męczenników został zainstalowany bezpośrednio w ziemi, przy wejściu na lotnisko. Zobacz >> grafiki męczenników z opisem biograficznym.

Artykuł autora o tym jak doszło do tej pracy: >> Kurier-Wnet-02-11-2019 >> Przystań-10-2019.pdf  >> Kurier Wnet Wielkopolska, październik 2019.pdf

Artykuł autora o tworzeniu wizerunku św. Pięciu Braci Polskich: >> Kurier-Wnet-65-listopad-2019

Artykuł autora o tworzeniu wizerunku bł. Karoliny Kózkówny: >> Kurier-Wnet-66-grudzień-2019

Artykuł autora o tworzeniu wizerunku bł. Michała Kozala: >> Kurier-Wnet-67-styczeń-2020

Artykuł autora o tworzeniu wizerunku o. Wojciecha Męcińskiego: >> Kurier-Wnet-68-luty-2020

Artykuł autora o tworzeniu wizerunku św. Stanisława: >> Kurier-Wnet-69-marzec-2020

Artykuł autora o tworzeniu wizerunku św. Wojciecha: >> Kurier-Wnet-70-kwiecień-2020

Artykuł autora o tworzeniu wizerunku św. Andrzeja Boboli: >> Kurier-Wnet-71-maj-2020

Artykuł autora o tworzeniu wizerunku bł. M. Tomaszka i bł. Z. Strzałkowskiego: >> Kurier-Wnet-72-czerwiec-2020

Artykuł autora o tworzeniu wizerunku św. Maksymiliana Marii Kolbe: >> Kurier-Wnet-77-listopad-2020

Druk, produkcja i montaż konstrukcji z banerami

Gdy grafiki były ukończone i zatwierdzone, trzeba było je wydrukować i opracować system montażu. Z uwagi na krótkotrwałą ekspozycję powstał pomysł, aby konstrukcje wykonać z drewna. Jednak koncepcję zmieniono na konstrukcje stalowe. Jeden komplet wyeksponowano po bokach sceny-ołtarza, a drugi przy wejściu na lotnisko. Z uwagi na mocne oświetlenie wieczorne, banery zostały wydrukowane na nieprześwitującym, powlekanym banerze typu blockout o gramaturze 600g. Banery były matowe, aby nie odbijały światła reflektorów. Montaż banerów z konstrukcjami na lotnisku Kruszyn trwał dwa dni. Po zakończeniu akcji Polska pod Krzyżem, cała praca została przekazana archidiecezji włocławskiej.