Andrzej Karpiński Poznań 2019Plastyk, projektant, malarz teatralny i reklamowy, ilustrator, instruktor aeorografu, autor wielu >> publikacji na temat airbrush, muzyk, kompozytor, perkusista, założyciel awangardowej grupy >> Reportaż. W 1991 roku, wraz z żoną Marzeną Karpińską, plastyczką, otworzył pracownię Airbrush & Design – Karpiński. Kilkuletnia praca w pracowni Teatru Wielkiego w Poznaniu, oraz praktyka w znanej pracowni aerografu nad Jeziorem Bodeńskim w Niemczech, utrwaliły fascynację malarstwem airbrush. Połączenie malarstwa artystycznego z nowoczesnymi technikami reklamowymi oraz z technologią lakierniczą stały się główną ofertą pracowni. Z czasem dołączono techniki cyfrowe, rozszerzono ofertę projektowania dla poligrafii i multimediów. Pracownia na bieżąco wzbogaca swoje usługi o techniki współczesne. Andrzej Karpiński wystawia swoje obrazy, projekty artystyczne i reklamowe na branżowych >> wystawach krajowych i zagranicznych. Z pracownią współpracują salony znanych marek samochodów, producenci autobusów i pojazdów specjalnych, biura podróży, wydawnictwa motoryzacyjne, krajowe i zagraniczne agencje reklamowe. Pracownia utrzymuje ścisły kontakt z uznanymi studiami fotograficznymi, audio-video oraz drukarniami. Pracownię odwiedzają stacje radiowe i telewizyjne, znani muzycy, dziennikarze, sportowcy, hobbyści. Andrzej Karpiński jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

W roku 2007, za pośrednictwem dr. hab. Pawła Kabacika, jedynego wtedy Polaka, biorącego udział w budowie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i anten satelitów telekomunikacyjnych, Karpiński współpracował z Politechniką Wrocławską i amerykańską agencją kosmiczną >> NASA. W 2010 roku opracował w technice wektorowej >> logotypy dla Sułtana Omanu. Na liście klientów pracowni znajduje się już ponad 300 firm krajowych i zagranicznych. Andrzej Karpiński był w latach 2007-2008 pomysłodawcą, głównym jurorem i współorganizatorem pierwszego w Polsce konkursu malarstwa airbrush Ucho van Gogha. Prowadzi indywidualne i grupowe >> szkolenia z nauki malowania aerografem, udziela lekcji rysunku i projektowania graficznego. W szerokim zakresie otwarty na współpracę B2B.

GRAFIKA CYFROWA i projektowanie reklam w pełnym zakresie, logo, szata graficzna, foldery, ulotki, katalogi, ilustracja wydawnicza, reklama zewnętrzna, projekty reklam na pojazdach, nietypowe pomysły reklamowe. Biegła znajomość pakietu Adobe, Articulate Storyline 360 oraz edycja i montaż dźwięku i obrazu.
MALARSTWO sztalugowe na zamówienie, malarstwo sakralne, portret z natury lub ze zdjęcia.
SZKOLENIA i warsztaty airbrush, nauka malowania aerografem, lekcje rysunku akademickiego.
GRAFIKA i malarstwo techniką airbrush na pojazdach oraz na różnych podłożach i obiektach.
DRUK i produkcja i montaż banerów, plansz, makiet wystawienniczych i kasetonów reklamowych.

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE:

1991 kwiecień – obecnie
Właściciel i plastyk – Airbrush & Design – Karpiński, Poznań-Skórzewo. Projektowanie i realizacja reklamy wydawniczej, zewnętrznej, na pojazdach, stoisk targowych oraz makiet wystawienniczych dla wielu firm i agencji reklamowych. Malarstwo portretowe, sakralne i sztalugowe. Organizacja sponsorowanych konkursów malarstwa, pokazy i szkolenia airbrush. Redagowanie i publikacja artykułów o tematyce airbrush i reklamowej.

1990 styczeń – 1989 marzec
Malarz ujęć poklatkowych – Kiddinx Studios, Berlin. Malowanie na celuloidzie klatek filmów rysunkowych dla dzieci niemieckiej serii Benjamin Blümchen według dostarczonego wzoru.

1990 czerwiec – 1988 październik
Projektant i airbrusher – Karosserie-Lackierung-Werbetechnik Willy Cierpinsky, Radolfzell, Badenia-Wirtembergia, Niemcy. Malowanie pojazdów, jachtów, samolotów w technice airbrush, praktyka w zakresie technologii lakierniczej Spies Hecker oraz nowoczesnych materiałów reklamowych.

1988 marzec – 1987 październik
Plastyk, dekorator – Międzynarodowe Targi Poznańskie i Rzemieślniczy Dom Towarowy, Poznań. Projektowanie oraz aranżacja stoisk i wystaw sklepowych.

1987 wrzesień – 1984 październik
Malarz sceny teatralnej – Opera Poznańska Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki, Poznań. Malowanie wielkoformatowych scenografii teatralnych techniką airbrush oraz realistyczna stylizacja makiet, rekwizytów i innych elementów sceny.

DZIAŁALNOŚĆ WOLONTARYJNA I KULTURALNA:

2016 maj – obecnie
Prezes Oddziału Akcji Katolickiej, Poznań-Skórzewo. Działalność organizacyjna, formacyjna i projektowanie graficzne. Współorganizacja konkursów plastycznych dla dzieci i młodzieży.

2016 wrzesień – obecnie
Członek Zarządu Ogólnopolskiego Ruchu Kultury Chrześcijańskiej Odrodzenie. Działalność organizacyjna, formacyjna i plastyczna. Wystąpienia i konferencje na temat reklamy w przestrzeni publicznej.

2013 luty – 2010 luty
Sekretarz, członek zarządu i plastyk – Stowarzyszenie Puszczykowo-Chateaugiron, Poznań-Puszczykowo. Organizacja konkursów plastycznych  i filmowych dla dzieci i młodzieży. Opieka nad wizerunkiem organizacji, działalność promocyjna i organizacyjna. Polsko-francuskie stowarzyszenie, działające w oparciu o wymianę kulturalną między Puszczykowem, a francuskim Chateaugiron w Bretanii.

2018 kwiecień – 1982 październik
Współzałożyciel rockowej grupy awangardowej >> Reportaż. Autor muzyki, tekstów, perkusista, klawiszowiec, wokalista i grafik. Współpraca koncertowa i wydawnicza ze środowiskiem eksperymentalnej muzyki improwizowanej w Polsce i za granicą. Współpraca z wytwórniami i stowarzyszeniami artystycznymi: ARS2, Tonpress, Recommended Records, ReR Megacorp, Inoui  Productions, Illusion Production, Anti Music, Insane Music, Zidsick, Adn Tapes, Organic Tapes.

1982 czerwiec – 1979 wrzesień
Współzałożyciel, perkusista i gitarzysta punkrockowej grupy Sten i nowofalowej Soc. Współpraca koncertowa z poznańskimi klubami Nurt i Dno, z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz ze środowiskiem poznańskiej subkultury punk.

INTENSYWNA WSPÓŁPRACA REKLAMOWA:

Wasz Sklep Spar sp. z o.o.
obecnie – 2020 czerwiec
Projekty i prace graficzne ATL, BTL, POS, DTP, projektowanie materiałów szkoleniowych.

Linea sp. z o.o.
obecnie – 2010 październik
Projekty i realizacja reklamy wizerunkowej i zewnętrznej.

Troton sp. z o.o.
2021 maj – 2005 wrzesień
Współpraca redakcyjna i cykliczna publikacja ilustrowanych artykułów na temat techniki airbrush w branżowym piśmie Lakiernik. Współorganizacja imprez promujących technikę airbrush. Projekty graficzne reklamujące chemię lakierniczą.

Fundacja Solo Dios Basta
2019 wrzesień – 2019 maj
Projekty cyfrowe i realizacja w wysokiej rozdzielczości wielkoformatowych, 11 wizerunków polskich męczenników do scenografii wydarzenia Polska pod Krzyżem.

Hansa Flex sp. z o.o.
2016 sierpień – 1998 maj
Kompleksowa obsługa reklamowa, Corporate and Visual Identity.

ITA sp. z o.o.
2015 wrzesień – 2010 luty
Kompleksowa obsługa reklamowa, Corporate and Visual Identity.

Solaris Bus & Coach S.A.
2014 lipiec – 2002 czerwiec
Przeprowadzenie szkolenia lakierniczego + wykonanie prototypu i wzorca airbrush + opracowanie procedury graficznej do przemysłowego i powtarzalnego cieniowania natryskowego autobusów Solaris Vacanza i Solaris U18.

Allegro sp. z o.o.
2012 sierpień – 2009 styczeń
Projekty i realizacja reklam promocyjnych w technice airbrush na pojazdach i akcesoriach motoryzacyjnych.

Radio Poznań S.A.
2011 grudzień – 1999 lipiec
Projekty i grafika reklamowa na wozach transmisyjnych w technice airbrush oraz projekty plakatów i billboardów.

Lars sp. z o.o.
2011 grudzień – 1997 wrzesień
Projekty i grafika reklamowa na samochodach w technice airbrush.

Poz-Bruk sp. z o.o.
2010 luty – 2000 luty
Kompleksowa obsługa reklamowa CI-VI + niekonwencjonalne makiety wystawiennicze + opracowanie graficzne helikoptera Eurocopter E130 + opracowanie graficzne Mercedesa-retro LAK1624 z 1963r.

Pani Teresa Medica S.A.
2009 listopad – 1995 luty
Kompleksowa obsługa reklamowa CI-VI + projekty opakowań

Multichem sp. z o.o.
2009 lipiec – 1998 styczeń
Kompleksowa obsługa reklamowa CI-VI + projekty opakowań + niekonwencjonalne pomysły reklamowe, np. koncerty perkusyjne na puszkach po lakierach Multichem podczas targów Automechanika 2004 we Frankfurcie nad Menem.

Politechnika Wrocławska & NASA
2008 luty  – 2007 kwiecień
Pokrycie aerografem anten ARISS skonstruowanych przez Dr. hab. inż. Pawła Kabacika z Politechniki Wrocławskiej lakierem MAP Coatings. Po testach i uzyskaniu certyfikatów NASA praca została wraz z europejskim modułem Columbus umieszczona na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Start promu Atlantis nastąpił 7 lutego 2008r. o godz. 20:45 czasu polskiego.

Goldman s.c.
2005 luty – 2002 maj
Współpraca redakcyjna i cykliczna publikacja ilustrowanych artykułów na temat techniki airbrush w branżowym piśmie Nowoczesny Warsztat.

Turner Broadcasting EU Ltd
2002 listopad – 2001 maj
Grafika wielkoformatowa na tramwajach.

Amica S.A.
2000 październik – 1996 luty
Projekty i reklamowe malarstwo airbrush na autobusach i tramwajach.

 

<< mniej informacji